روستای قره کلک
این وب سایت دربردارنده نظرات مطالب پیرامون روستای قره کلک و منطقه ی سهند است
درباره وب سایت


این وب سایت برای معرفی بیشتر روستای قره کلک در فضای مجازی ایجاد شده و تلاش دارد تا با بهره گیری از این فضا پتانسیل ها و ظرفیت های این روستا را برای خوانندگان معرفی کرده و ابزاری باشد برای منعکس کردن مشکلات قره کلک و روستاهای اطراف. شما میتوانید نظرات و پیشتهادات خود را برای ما بفرستید از طریق ایمیل یا شماره تلفن 09360431509

مدیر وب سایت : پرویز فضلی
مطالب اخیر
Make your flash banner free online
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما وب سایت روستای قره کلک در انعکاس مشکلات روستا و معرفی آن در این چند سال موفق بوده است؟

انجمن همیاران مدارس روستایی آغازی بر سازمان های مردم نهاد (سمن ها) در روستاها

یکی از بزرگترین ضعفهای جوامع توسعه نیافته، نبود مشارکت جمعی، گریز از نهادمندی و غلبه تکروی و کارکرد انفرادی است. هیچ کشوری بدون وجود احزاب، نهادهای مدنی قوی متکی به رای مردم و پاسخگو، در مسیر توسعه پایدار قرار نگرفته است.
به جد میتوان گفت که تمامی دستاوردهای جوامع بشری، حاصل مشارکت و مقاومت جمعی اقشار و صنوف مختلف در قالب، احزاب، سندیکاها، انجمن ها، شوراها و سایر تشکل ها و نهادهای مردمی بوده است. حکومتها به راحتی اختیارات خود را به مردم واگذار نکرده اند. برای هر کدام از دستاوردهای کنونی در حوزه های مختلف، نظیر حقوق و مزایا و ساعت کار کارگران، آموزش و پرورش و بهداشت عمومی، بیمه های همگانی، صندوق های بازنشستگی، حق رای برابر همه اقشار، حق رای زنان و ...، سالها مبارزه و مقاومت هدفمند جمعی انجام گرفته است. جامعه بی نهاد مانند انسانی است که در خارج از جمع سایرین و در جزیره ای دور افتاده رشد و نمو کرده، نمی تواند با سایرین ارتباط برقرار سازد، زندگی کردن در جمع مردم را بلد نیست، مدام پرخاشگری میکند، به مقررات جمعی تن نمی دهد، به حقوق دیگران دست می اندازد، به تعهدات خود عمل نمی کند و مسئولیت نمی پذیرد.
انسان برای زندگی اجتماعی آفریده شده است و نه زندگی فردی و لازمه زندگی جمعی درخور، شایسته، کم هزینه و بی دغدغه، وجود سازمانها و تشکلهای مردم نهاد توانمند و فراگیر می باشد. رفاه اجتماعی، اقتصاد پویا، اشتغال فراگیر، شفافیت و سلامت اقتصادی، بازدهی بالای سرمایه و کار، احترام به حقوق مادی و معنوی همنوعان، تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه بالا، سهم بالای بودجه عمرانی نسبت به بودجه جاری، نظام آموزش و پرورش کارآمد، مدیریت توانمند در حوزه های مختلف، تولیدات صتعتی و کشاورزی با کیفیت، استفاده بهینه از منابع ملی، محیط زیست سالم، تعداد کم پرونده های دعاوی و به بیان عام و فراگیر، رشد و توسعه پایدار در کشورهای توسعه یافته، تصادفی و با شعار و ادعا به دست نیامده است.
تمامی صاحب نظران و کارشناسان علوم اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و پژوهشگران امر توسعه، به اتفاق اصلاح نظام آموزش و پروش و ایجاد تحول بنیادین در آن را اساسی ترین عامل رشد و توسعه پایدار و فراگیر جوامع و کشورها می دانند.
وقتی که به چگونگی نقش آفرینی و کمک در توسعه مناطق روستایی می اندیشیم به این نتیجه میرسیم که بیش از این نباید منتظر بمانیم تا نهادها و سازمانهای دولتی کار موثری انجام دهند. چونکه مشکلات و مسائل خودشان بیشتر است و رفع و رجوع آنها توانی برایشان نمی گذارد. پرداخت حقوق کارکنان و تامین هزینه بوروکراسی حجیم و کم بازده، تمام بودجه آنها را می بلعد و دیگر چیزی برای کارهای عمرانی و سازندگی نمی ماند و در این وضعیت باید خود مردم دست به دست هم داده، شرایط را تغییر دهند و وضع زندگی خود را بهبود بخشند.
پیشنهاد اولیه، تشکیل انجمن همیاران مدارس روستایی با مشارکت اغلب کسانی است که در این مدارس درس خوانده و اکنون در تخصصها و حوزه های گوناگون و در شهرها، روستاها، ادارجات و سازمانهای دولتی و خصوصی، کارخانجات و کارگاهها مشغول کار می باشند.
هفته معلم و دهه دوم اردیبهشت ماه بهترین فرصت برای تشکیل همایش اولیه در هر یک از روستاها، با شرکت کسانی است که زمانی در این مدارس درس خوانده و تعلق خاطر و انگیزه ای قوی برای جبران نسبی کمبودها و افزایش کیفیت آموزش در آنها دارند. انجمن های همیاری از ویژگی های برجسته زیر برخوردارند:

1- فراگیری تخصصی:
هر کدام از مدارس روستایی صدها نفر انسان متخصص، موفق و دلسوز در تخصص های متنوع تحویل جامعه داده اند که اغلب تحصیلات خود را ادامه داده و در مشاغلی مانند پزشکی، استادی دانشگاه، مهندسی، قضاوت، وکالت، معلمی، امور نظامی و انتظامی، کشاورزی، حسابداری و حسابرسی و ...تخصص کسب نموده و مشغول می باشند و جایگاههای شغلی بالایی دارند.

برخی از دانش آموزان قدیمی مدارس روستایی در امور تولیدی و کارآفرینی، موفقیتهای تحسین برانگیزی کسب نموده اند که از همین روستاهای منطقه کسانی را می شناسیم.

2- فراگیری بین نسلی:
از همه سنین در میان کسانی که در این مدارس درس خوانده اند حضور دارند.

۳- ارتباطات نزدیک و موثر، تعلق خاطر و انگیزه قوی میان هم کلاسیها و هم مدرسه ای ها:
اغلب افراد همکلاس و هم مدرسه، روابط دوستانه و نزدیک خود را حفظ نموده و شوق دیدار هم در مدرسه دوران ابتدایی یا راهنمایی را دارند.

۴- فراگیری جنسیتی:
در مدارس ابتدایی روستایی اغلب دختران و پسران در کلاسهای مشترک درس می خوانند و حضور و نقش خانمها در انجمنهای همیاری مدارس بسیار موثر خواهد بود و با توجه به ایجاد انگیزه در میان زوجها جمعیت نقش آفرین را حداقل به دو برابر افزایش خواهد داد.

5- وجود تجربه های موفق در اجرای طرحهای عمرانی:
کارهای عمرانی موفقی در برخی از روستاهای منطقه اجرا شده است که از آن جمله می توان به بازسازی مساجد روستاهای آتش بیک و توپ آغاج، دیوارکشی و تعریض جاده ها و معابر روستای آتش بیک توسط دکتر فرامرز اصفهانی اشاره نمود.

۶- وجود نمونه هایی از خدمات دهی فارغ التحصیلان مدارس روستایی به هم روستایی ها:
ویزیت هم روستایی ها توسط تعدادی از پزشکان محترم اهل روستاها در هنگام حضور در روستا، مانند سرکشی آقایان دکتر کریم عیوضی، دکتر قدرت عیوضی و دکتر سید حسین موسوی عمران کندی به بیماران روستا
راهنمایی کشاورزان و باغداران توسط دکتر یاور شرفی

ارائه مشاوره و راهنماییهای حقوقی توسط آقایان علیرضا شجاعی، ولی آتش بیک و خانم پریسا شجاعی به هم روستایی ها

تهیه کفش نو برای دانش آموزان مدارس روستایی در ایام عید توسط آقای رضا صادق زاده پاشابیک

مساعدتها و راهنماییهای جناب سرهنگ قباد عزتی به سربازان روستاهای منطقه

۷- حضور دانش آموزان سابق مدارس در ادارات و سازمانهای مختلف، طیف فراگیری از فرصتها را برای روستاها ایجاد خواهد نمود.

مدیریت آغاز کار را جمعی متشکل از دهیار روستا، اعضای شوراهای روستایی، مدیر و آموزگاران مدارس روستایی می توانند بر عهده بگیرند و کار با تشکیل همایش دانش آموزان دوره های مختلف مدارس روستایی در همین اردیبهشت ماه آغاز گردد.

شنیده ام که اعضای شورای آتش بیک برنامه ای را برای همایش دانش آموزان دوره های مختلف مدارس روستا (به ویژه دبستان حافظ) در اردیبهشت ماه در دستور کار دارند.

کارها و مساعدتهای انجمن همیاری مدارس روستایی می تواند از خود مدارس آغاز شده و به تدریج سایر امور را در برگرفته و گسترش یابد.

مدیران و آموزگاران محترم مدارس روستایی تاکنون حضور کم رنگی در گروههای تلگرامی داشته اند، نقش این عزیزان در اصلاح رفتار روستاییان اساسی است و انتظار بیشتری از آنان میرود. امیدواریم نظرات خود را در مورد این پبشنهاد ارائه فرمایند.

هر روستایی انجمن همیاری مختص خود را خواهد داشت و انجمن بین روستایی از منتخبین روستاها تشکیل خواهد شد.

این پیشنهاد مقدماتی است و لازم است روی آن در گروهها و کانالهای تلگرامی روستاها بحث شود.نوع مطلب : آرشیو مطالب منتخب گروه تلگرامی سهند آباد، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات