روستای قره کلک
این وب سایت دربردارنده نظرات مطالب پیرامون روستای قره کلک و منطقه ی سهند است
درباره وب سایت


این وب سایت برای معرفی بیشتر روستای قره کلک در فضای مجازی ایجاد شده و تلاش دارد تا با بهره گیری از این فضا پتانسیل ها و ظرفیت های این روستا را برای خوانندگان معرفی کرده و ابزاری باشد برای منعکس کردن مشکلات قره کلک و روستاهای اطراف. شما میتوانید نظرات و پیشتهادات خود را برای ما بفرستید از طریق ایمیل یا شماره تلفن 09360431509

مدیر وب سایت : پرویز فضلی
مطالب اخیر
Make your flash banner free online
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما وب سایت روستای قره کلک در انعکاس مشکلات روستا و معرفی آن در این چند سال موفق بوده است؟

یکشنبه 29 مهر 1397 :: نویسنده : پرویز فضلی
معرفی روستای ملا قیه سی از زبان یکی از اهالی این روستا جناب آقای خیر الله انوری

من فرزند فتح اله خان انوری و نوه بیوک خان ارشد نظام متولد روستای کوهستانی و صعب العبور ملاقیاسی هستم. مادرم زرین تاج خانم اهل روستای دلوحسن فرزند سیف اله خان نظری و صغری خانم یوسف زاده خیابانی و عموزاده مرحوم غفار سلطان دلوحسن می باشد.
این روستا در جوار روستاهای ارشد آباد که بنیانگذار آن روستا با توجه به نامگذاری اسمش احتمالاً جد مرحوم من بوده است و سلطان آباد که سنگ بنای آن را نیز جد پدری ام مرحوم جنت مکان اسد سلطان فرزند خیراله خان یاور گذاشته و در همان روستا به همراه سه همسرش مرحومه زهرا خانم ملقب به قاقا نه نه (مسول شیرینجات) و فاطمه خانم ملقب به پوفه نه نه (مسول خوراکی ها) و خانم اولاسان خانم مشهور به حکی یاحقی نه نه (این قسمت را حاج حمید خان نوه ایشان توضیح بدهند بهتر است و دلیل کنیه ایشان چه بوده است خداوند همگی را رحمت کند ودرجوار حق باشند) اقامت داشته است. سمت شرق روستا اراضی آغ داغ که مشهور به مزرعه آقایان امیری ها شهرت داشته واقع است و آثار سنگربندی های زمان مقابله با افراد قره داغ آتی سی در منطقه حایل به آغ داغ پا بر جا بود
از طرف جنوب روستا به قربان کندی، باتمانقیچ، عزیز آباد و طاقجه جیق متصل است.
 راه ماشین رو به باتمانقلیچ و آتش بیک متصل است.
در روستای ما به امر مرحوم بیوک خان اصطبل و طویله های دست ساز توسط دستان توانای مرحوم مشهدی احمد آزادی دوست و یار وفادار خان احداث شده است که عظمت و وسعت و تنوع آنها اعجاب انگیز است. جنس غارهای دست ساز از کران و سر در و ورودی ها از تخته سنگهای عظیم به صورت طاق ضربی احداث شده است که همگی آنها با گذشت بیش ازیک قرن بدون ریزش سالم و پا برجا باقی مانده اند.
دمای داخلی غارها در تابستان بسیار خنک و در زمستان بدون نیاز به وسایل گرم کننده می باشند.
تمامی زارعین و ساکنین روستا از این اصطبل ها که داخلی مجزا برای نگهداری دام و گاو و اسب و محل مناسب برای پخش علوفه زمستانی آنها احداث شده بود صاحب بودند و هیچ نوع طویله چوبی وجود نداشته.
در جنوب روستا دو تخته سنگ عظیم آسمانی با ارتفاع بسیار زیاد که با نردبانهای امروزه آتش نشانی امکان صعود به روی تخته سنگ ها مقدور است و به قیه شناخته می شود وجود دارد که سایه ایجاد شده برای استراحت یک گله گاو و گاومیش (ناخیر) کفایت می کند.
شعر:
خان دی چوبان بیگ دی قوزوچی
آتیلی توشر ناخیرچی
باشی داشدی گوزی یاشدی بزوچی
 
روستای ما از روز وفات مرحوم جناب آقای مجید خان امیری فرزندخوش نام و خوش قیافه و خوش سخن و مومن آتش بیگ که به نظرم  مرداد یا شهریور ۱۳۴۷ و ناگوارانه اتفاق افتاد (مرگ فوجا) خالی از سکنه شد و کوچ تلخ اهالی به روستاهای قره دیو و طاقجه جیق و قربانکندی و ارشد آباد و تبریز برای من اسف انگیز بود و من نیز همراه با بار منزل و با یک کامیون باری و بدون همراهی پدر که جهت تشییع جنازه به آتش بیگ رفت به تبریز عزیمت کردم
یاد و خاطره روستاییان کوچ کرده خود را که مرا مورد مرحمت قرار می دادند و هدایای زنان و مردان روستا در ایام عید و عروسی دختران روستا، هیچ وقت فراموشم نمی شود و از این که نتوانستم حتی یکبار خیلی از آنها را دوباره ببینم برایم ضایعه ای دردناک است.

کشت و برداشت انواع گندم وجو و چاودار و مرجی عدسی و بذرک و کروشنه و سیب زمینی و هویج سیاه و قرمز یرکوکی و چغندر و پرورش ماکیان و نیز برج عظیم نگهداری گورچین پدرم در اراضی دیمی و آبی روستا در حاشیه رودخانه معروف به ممدصلا معمول و مرسوم بود وخلورداشیماخود حکایتهایی داشت بس تلخ و شیرین.

ارادتمند همگی و با گرامی داشت یاد و خاطره مرحوم سعیداله فرزند ممدشریف و مرحوم آقابالا و مرحوم مشهد نصرت چرچی و مرحوم علی جمشیدی مشهور به تقی اوغلی علی اهالی شریف و درستکار سلطان آباد از نوادگان و فرزندان ایشان تقاضادارم عکس قیه و درخت خانه منزلی ما را تهیه و منتشر سازند.


همگی در پناه حق - تهران ۲۹مهر۱۳۹۷
خیراله انوری
نوع مطلب : آرشیو مطالب منتخب گروه تلگرامی سهند آباد، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات