روستای قره کلک
این وب سایت دربردارنده نظرات مطالب پیرامون روستای قره کلک و منطقه ی سهند است
درباره وب سایت


این وب سایت برای معرفی بیشتر روستای قره کلک در فضای مجازی ایجاد شده و تلاش دارد تا با بهره گیری از این فضا پتانسیل ها و ظرفیت های این روستا را برای خوانندگان معرفی کرده و ابزاری باشد برای منعکس کردن مشکلات قره کلک و روستاهای اطراف. شما میتوانید نظرات و پیشتهادات خود را برای ما بفرستید از طریق ایمیل یا شماره تلفن 09360431509

مدیر وب سایت : پرویز فضلی
مطالب اخیر
Make your flash banner free online
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما وب سایت روستای قره کلک در انعکاس مشکلات روستا و معرفی آن در این چند سال موفق بوده است؟

دوشنبه 30 مهر 1397 :: نویسنده : پرویز فضلی
در جنوب شرقی کوه سهند و در امتداد کوهی به نام آق داغ، روستایی است  باستانی که سراسکند قدیمش می خوانند، همچون مدالی زرین بر سینه کوه نقش بسته و بر سر دو راهی، در نقطه طلاقی دو رودخانه، چون کهبدی سپید موی نشسته بر بلندای عرفان خویش و پیوند آن دو را که حاصلش رقص بیدهای تبریزی در باد است و در تلالو خورشید جشنی پرشکوه به راه انداخته را نظاره گر است و زوزه گرگها و پرواز عقابهایش، سکوت کوهستان را به چالش می کشند.

این منطقه به واسطه موقعیت خاص برای دفاع و داشتن چشمه های متعدد و وجود چمنزارهای طبیعی و زمینهای حاصلخیز زیستگاه بسیاری از اقوام و نسلهای مختلف بشری بود و اقوام مختلفی در این منطقه سکونت داشته اند و دارای تاریخی چند هزار ساله است که سنگ نوشته و مکانهای باستانی فراوان اسامی روستاها و زمینهای کشاورزی شاهد این ادعاست.

در اینجا به اختصار چند نام را ذکر کرده و داستانی را بیان می کنیم. روستای خلیفه کندی نشان از حضور خلیفه اسلامی، روستای شیخ الاسلام داستانی از سکونت شیخ بزرگی در آن روستا دارد، مهردار وجود مهر سلطنتی قاجار  را روایت می کند، روستای طاقچه جیق و بایقرا از حضور مغولها حکایت دارد. قره کلک و آ تش بیک از زرتشتیان سخن به میان می آورند و...

روستای سراسکند یکی از باستانی ترین روستاهای دامنه سهند زیباست و حکایتهایش در شاهنامه فردوسی هم آمده است، به زبان تاریخ گمشده اش حرفهایی برای گفتن دارد و ...

با این مقدمه نه چندان بی ربط، سراغ کسانی می روم که اجدادم هستند. هنوز چیز زیادی از آنها نمی دانم و فقط خاطراتی کوتاه از برخی حوادث هستند که پدر هر وقت عشقش می کشد برایم توضیح می دهد و...

 سراسکند پس از وفات حسین بک اروانلو به عنوان ارثیه پدری به تملک کربلایی ممی و برادرانش به نامهای
آقاخان و آقایار و حسن بک در می آ ید، که شامل دامنه های ییلاقی آق داغ، قوتور داغ و شاوان داغی، که اعم از چمنزارها مراتع و زمینهای کشاورزی. بوده و تا روستای جبیند، طاقجه جیق، دؤشر و طهرابند گسترش داشته است.

بعد از تقسیم زمینها در بین ورثه حسین بک اروانلو، روستای سراسکند قدیم به مالکیت کربلایی ممی در می آید.

محمد حسن بک، معروف به کربلایی ممی، از طایفه اروانلو، از ایل شقاقی است و از ویژگی های اخلاقی اش و کارهای مهمش هنوز چیزی نمی دانم.

در اینجا خاطره مختصری از تعصب و غیرتش نسبت به خویشان و دفاع از آنها که از پدر شنیده ام، برایتان می نویسم؛
به گفته پدرم کربلایی نعمت الله هاشمی، فرزند اسکندر، فرزند میرزا جبار، فرزند لطف الله بک، فرزند کربلایی ممی، فرزند حسین بک اروانلو.
 
 وی قسمتی از ییلاق آق داغ را به کوچ نشینان و ایلات اجاره داده و از آنها مبلغی بصورت توافقی دریافت می کرد و در زمان مشخصی می بایست منطقه را ترک می کردند.
کربلایی ممی به واسطه داشتن ۱۲ پسر جنگ جو و شجاع، قدرت زیادی بین برداران و اهالی منطقه داشته و هر کسی با وی و فرزندانش در می افتاده شکستش در اکثر مواقع  حتمی بوده.
پسران وی که اکثراً چابک سوار و شمشیر زن و تیر اندزانی قهاری و در عین حال بسیار مقید به اصول دین و محبان ائمه (ع) بودند و به ترتیب سن نامهایشان را کربلای عبدالله بک، کل محمد جعفر بک، نصیرالله بک، کربلای جعفر بک، اسد وکیل، روشن (اورشان) بک، کریلای فتح الله بک، شکرالله بک، کربلای فیض الله بک، لطف الله بک، علی بک و اسدالله بک هستند.

فردی بنام ساری دلّاک که به غیر از کار دامداری و تولید محصولات دامی در دامنه آ ق داغ، که اجازه کرده بود،
 آرایشگری هم می کرده و به واسطه رنگ بور چهره و شغل آرایشگری اش که به زبان محلی دلاک نامیده میشد معروف به ساری دلاک (آرایشگر زرد رنگ) بوده.

آوازه جنگ آوری پسران کربلایی ممی موجب حسادت چند تن از پسر عموهایش میشود و با خود می گویند حالا که پسران ممی هر کجا می روند فتح میکنند، ما هم باید ضرب و شتمی از خود نشان دهیم. تصمیم میگیرند که به سراغ ساری دللک بروند و زودتر از موعد مقرر او را از یورد یا جایگاهش بلند کنند و در صورتی که مقاومت کرد او را بزور بیرون کنند و قدرت نمایی کرده باشند.
 ساری دلاک که از اتحاد و قدرت طایفه اروانلو باخبر است از آنها خواهش می کند تا چند روزی به آ نها فرصت دهند تا محصولاتشان را بسته بندی کنند و بعد بار شترها و چهار پایان دیگر کرده و آنجا را ترک کنند، که مورد قبول قرار نگرفته و ناچار درگیر میشوند. ساری دلاک و پسرانش مهاجمین را حسابی کتک می زنند و آنها را فراری می دهند.
کربلایی ممی که حال پیرمردی سال خورده است در بلندی در روستا نشسته و اطراف را زیر نظر گرفته است، عده ای را می بیند که زخمی هستند و در حال فرار زمین می خورند و بلند میشوند و می دوند، به طریقی مطلع می شود عموزاده های شکست خورده اش هستند و از ساری دَلَاک و ایلات کوچ نشین حسابی کت خورده اند و در حال فرار از معرکه هستند. غیرتش این شکست را نمی تابد و می گوید اسب مرا بیاورید، مادر نزاییده که در ملک من عموزاده های مرا کتک بزند.
کربلایی ممی به همراه ده پسرش به ساری دلاک حمله می کند و پس از چند ساعت درگیری جانانه ساری دللک و اقوامش را که عده زیادی هم  بودند شکست می دهد،
چادرهایشان را به اسب می بندد و با حرکت اسب چادرها از زمین کنده شده و بساطشان را جمع کرده و با فضاحت از منطقه اخراج می کند. امروزه آن مکان پس از گذشت چند صد سال همچنان ساری دلاک یوردی نامیده میشود.

کربلایی ممی و پسرانش  هر یک داستانی از سلحشوری دارند که در وقتی مناسب خواهم نوشت، به طور مثال نصیر الله بک یکی از پسران کربلایی ممی بنیانگذار روستای سراسکند علیا، به تنهایی در یک درگیری ناخواسته  مردم  روستا را کتک زده و از معرکه خارج شده بود، می گویند قدی کوتاه و هیکلی جمع و جور و چغر داشته و در وجودش چیزی بنام ترس وجود نداشته است.

 بطور کلی ایل شقاقی و طوایف منتسب به آن و بویژه طایفه اروانلو ساکن در روستای سراسکند قدیم، اهل صلح و زهد و تقوا بودند، اما در مقابل دشمن متخاصم و یاغیان مهاجم متحد بوده و بخوبی ازحق خود و داشته هایشان  حراست می کرده اند.
                                              
آهای داغدا اوچان قارتال قاناد سال گئل بیزیم کنده
منیده چئک آپار داغدا گئزیم دامن کشان آی قوش

آپار یاز شعریمی داشدا اوجا یئرده لاپ او باشدا
کی مندن ده قالا شاید او داغلاردا نیشان آی قوش

لعله گوندن قلم گؤندر ائدیم گوز یاشیمی جوهر
یازیم یاپراغدا دونیاده هانی دائم قالان آی قوش


نوع مطلب : آرشیو مطالب منتخب گروه تلگرامی سهند آباد، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 2 تیر 1399 04:11 ب.ظ
یاشاسین آقای مسلم هاشمی . آذربایجان ایگیت لری سیزین تک یازارلاریمیزا فخر ادیر قلمون همیشه وار اولسون ...
دوشنبه 2 تیر 1399 04:11 ب.ظ
یاشاسین آقای مسلم هاشمی . آذربایجان ایگیت لری سیزین تک یازارلاریمیزا فخر ادیر قلمون همیشه وار اولسون ...
پنجشنبه 3 بهمن 1398 03:53 ق.ظ
یاشاسین اروانلی لار
چهارشنبه 20 آذر 1398 12:58 ب.ظ
جناب هاشمی خیلی حال کردم
چهارشنبه 20 آذر 1398 12:57 ب.ظ
عالی بود جناب آقای هاشمی
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:27 ب.ظ
جناب آقای هاشمی بسیار غرور آفرین و زیبا بود و امیدوارم از این مطالب که افتخار سرزمین زیبایمان هستند بیشتر و بیشتر بدانیم ...
آراز تک گؤزلریم آخدی ، قارا سیل لر
قارا گلدی گؤنوم ای وای قارا گئتدی
دوشنبه 7 آبان 1397 01:40 ق.ظ
شانلی بئی قهرمان ، چوخ گوزل و حماسه ای وصف الیبسن.یاشا

یک مطلب مستقل هم باید از نگاه تاریخی و مستند برای روستا تنظیم کنید.
سه شنبه 1 آبان 1397 11:14 ب.ظ
سلام جناب فضلی عزیز سپاسگذار از زحمات شم بزرگ وار. هستم

ارادتمند مسلم هاشمی
پرویز فضلی سلام جناب هاشمی نوشته های شما در نوع خود ارزشمند و کم نظیر هستند و بازتاب خیلی خوبی در بین خوانندگان به وجود آوردند .از اینکه در این مسیر مقدس و ارزشمند تلاش می کنید از شما ممنونم ان شا الله همه با هم با استفاده از تمام ظرفیت بتوانیم گامی موثر در شناساندن فرهنگ و تاریخ منطقه و روستاهای خودمان برداریم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات