روستای قره کلک
این وب سایت دربردارنده نظرات مطالب پیرامون روستای قره کلک و منطقه ی سهند است
درباره وب سایت


این وب سایت برای معرفی بیشتر روستای قره کلک در فضای مجازی ایجاد شده و تلاش دارد تا با بهره گیری از این فضا پتانسیل ها و ظرفیت های این روستا را برای خوانندگان معرفی کرده و ابزاری باشد برای منعکس کردن مشکلات قره کلک و روستاهای اطراف. شما میتوانید نظرات و پیشتهادات خود را برای ما بفرستید از طریق ایمیل یا شماره تلفن 09360431509

مدیر وب سایت : پرویز فضلی
مطالب اخیر
Make your flash banner free online
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما وب سایت روستای قره کلک در انعکاس مشکلات روستا و معرفی آن در این چند سال موفق بوده است؟

چهارشنبه 9 آبان 1397 :: نویسنده : پرویز فضلی
تا حدود زیادی مشخص است که ایلات و عشایر کنونی از قدیم ساکن منطقه هشترود نبوده اند. وقایع تاریخی متعددی آنها را از مکانهای مختلف به اینجا پرتاب کرده است. پس تا آن موقع منطقه هشترود دارای ساکنین بومی و محلی بوده است. بنظرم این ساکنین بومی و محلی همانهایی هستند که تات نامیده میشوند.

نویسنده: بیوک سلطانی (یوخاری داغ سراسکند)


لغت "تات" کلمه ترکی است کوچ نشینان این کلمه را در مورد یکجانشینان یا تخته قاپو بکار میبردند. یکی از خاقان های بزرگ ترک بنام  ایستمی خان گفته است که ترک (کوچ روها) بدون تات (یکجا نشینان) نمی توانند زندگی کنند. این موضوع تا حدود زیادی درست است، زیرا قسمتی از مواد غذایی (گندم) ایل ها و چادرنشین ها را تات ها تامین میکردند. در هشترود ساکنین بعضی از دهات را تات می گویند. نظیر بایقرا، سوما و پالچیقلو در محال سراجو و سایر جاها که شاید دوستان بهتر بدانند که تا همین اواخر ویژگی خود را حفظ کرده بودند (اغلب کشاورز بودند، زمینهایشان مسطح بود، در پرورش اسب چندان مهارتی نداشتند). در ده ما ضرب المثلی بود: وقتی که کسی با ناشی گری سوار اسب میشد و یا مهارتی در اسب سواری نداشت میگفتند:
"اله بیلکه تات آتا می نیپ"

بسیار طبیعی است که کشاورزان به اندازه ایلات نتوانند اسب سواری کنند. در ضمن چه بسا در مناطق تات نشین که عمدتاً کشاورزی بیشتر رونق داشته نزاع و در گیریهای محلی نیز کمتر بوده است.
فکر میکنم اگر در این مورد توسط دوستان مطلع دیگری مطالبی جمع آوری گردد، در تدوین مجموعه تاریخی هشترود توسط شما استاد گرانقدر مفید واقع شود.

ایل اروانلو همواره به همراه شقاقی بکار رفته است. اینکه اروانلو زیر مجموعه شقاقی بوده یا شقاقی زیر مجموعه آن، من این را خوب نمیدانم. پراکنش ایل اروانلو زیاد است و شامل مناطقی از هشترود، میانه، چاراویماق، اطراف سراب و سایر جاها میشود. در زمانی که برادر حضرتقلی سلطان، رضاقلی بیک ایل بیگی بوده با ایل اروانلوی میانه مرتبط بوده است. در مورد کرد یا آریایی بودن ایل اروانلو من اظهار نظری نمیتوانم بکنم. در مورد کوچ ایل اروانلو به سمت اورومیه از بزرگسالان این گونه شنیده ام که این ایل به اسارت گرفته شده و به اورومیه آورده شده و سپس در هشترود و سایر جاها اسکان داده شده اند. چند رخداد تاریخی وجود دارد که بطور ابتدایی با موضوع مورد بحث ما مرتبت است.
تیمور لنگ بعد از شکست سلطان سلیم عثمانی با تعداد زیادی از اسرا به ایران برگشت. همان طور که شنیده اید تیمور حافظ قرآن بوده و در موقعیتهای مختلفی که پیش می آمده با علمای دینی به بحث میپرداخته است.
می گویند در مباحثه ای که با شیخ صفی الدین اردبیلی داشته از وی بسیار خوشش میاید، به او میگوید اگر خواسته ای از تیمور دارد عنوان کند، شیخ صفی الدین آزادی اسرا را خواستار میگردد. این اسرا بعدها هسته اصلی فدائیان قزل باش را تشکیل دادند.

این که این مسئله تا چه اندازه به موضوع بحث ما (ایل اروانلو) ارتباط داشته باشد من اظهار نظری نمیتوانم بکنم. خاندان صفوی را نصراله فلسفی از نظر منشاء نژادی کرد به حساب میاورد نه سید (عرب).
اظهار نظر در این گونه مسایل مستلزم معلومات وسیع تاریخی، بررسی تطبیقی وقایع و استنتاج می باشد، ولی تا حدودی میتوانم اظهار نظر کنم که ایل اروانلو در جنگی بزرگ شرکت کرده و بدنبال آن شکست سختی می خورند و به اسارت گرفته میشوند و به اورومیه آورده شده و در مناطق مختلف از جمله هشترود پراکنده میشوند.

یکی از روسای ایل اروانلو شخصی بود بنام امیر اصلان که هزار اوبا (هر اوبا شامل چندین چادر و خانواده بوده است) را رهبری میکرده است. از نوادگان امیر اصلان که هم اکنون در هشترود ساکن و زندگی میکنند نیز این موصوع را تعریف میکردند که امیر اصلان رئیس ایل اروانلو در جنگ بزرگی شکست خورده و ایل به اسارت گرفته شده و بعد از ورود به ایران در نواحی مختلف اسکان داده شده اند. میتوان اظهار کرد که لغت اصلان یک لغت ترکی باستان بوده و یک کلمه ترکی محسوب میشود نه کردی. اما کرد یا ترک بودن ایل اروانلو موضوعی نیست که از نظر تاریخی کاملاً اثبات شده باشد. امید است اطلاعاتی که شما جمع آوری میکنید روزنه ای برای روشن شدن این وقایع باشد.
نوع مطلب : آرشیو مطالب منتخب گروه تلگرامی سهند آباد، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات