روستای قره کلک
این وب سایت دربردارنده نظرات مطالب پیرامون روستای قره کلک و منطقه ی سهند است
درباره وب سایت


این وب سایت برای معرفی بیشتر روستای قره کلک در فضای مجازی ایجاد شده و تلاش دارد تا با بهره گیری از این فضا پتانسیل ها و ظرفیت های این روستا را برای خوانندگان معرفی کرده و ابزاری باشد برای منعکس کردن مشکلات قره کلک و روستاهای اطراف. شما میتوانید نظرات و پیشتهادات خود را برای ما بفرستید از طریق ایمیل یا شماره تلفن 09360431509

مدیر وب سایت : پرویز فضلی
مطالب اخیر
Make your flash banner free online
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما وب سایت روستای قره کلک در انعکاس مشکلات روستا و معرفی آن در این چند سال موفق بوده است؟

ادیب، شاعر، نویسنده، مترجم، پژوهشگر، فعال سیاسی و عضو کانون نویسندگان ایران
محمدعلی مهمید به سال ۱۲۹۹ هجری شمسی در روستای گلوجه سیدلر (گلوجه حسن بک) از توابع دهستان آتش بیک در هشترود متولد شد.
او فرزند  محمد حسین خان مهمید، از بزرگان ایل بالکانلو، ساکن روستای گلوجه در منطقه جنوب سهند موصوف به سهندآباد و مادرش نیز دختر فیض الله خان یاور (پسر له له بک از ملازمان ناصرالدین شاه قاجار)، سرتیپ فوج هفتم شقاقی از قشون آذربایجان مستقر در آتش بیک و سهند آباد بود.

محمد حسین خان مهمید  در زمان جنگ جهانی دوم از کارمندان ارتش ایران بود.

محمدعلی خان مهمید پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در سال ۱۳۲۰ هجری شمسی جهت ادامه تحصیل وارد دانشکده افسری شد.

وی که خود یک خان زاده بود اما روح  ناآرامش او را به سمت زندگی زحمت‌کشان و سیاست و انقلاب  کشانید و جذب افکار چپ و گروه ۵۳ نفر، که هسته اولیه حزب توده ایران را بنا نهادند شد.
  به دلیل ورود در فعالیتهای سیاسی چپ و ارتباط با حزب توده ایران، از دانشکده نظام اخراج گردید و در دانشکده حقوق دانشگاه تهران تحصیلاتش را ادامه داد.
مخمدعلی خان مهمید در دانشکده حقوق نیز موفقیت حاصل نکرد و پس از مدتی تحصیلات خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی ادامه داد.
وی در این مدت برای روزنامه‌های رهبر، بشیر، ایران، مردم، قیام ایران، مردم، آدینه و سوگند مطلب می‌نوشت و همکاریش نزدیک به یک دهه تداوم داشت تا اینکه به مجله دوست مردم پیوست و به نگارش مقاله پرداخت.
او که فردی تحصیلکرده و دارای اطلاعات و بینش سیاسی و اجتماعی و تاریخی بود و به زبانهای انگلیسی، روسی، عربی، فارسی و ترکی تسلط کامل داشت در دانشگاه نیز  به سرودن شعر معطوف شد و منظومه خروس و روباه را با بیش از ۳۰۰ بیت شعر منتشر نمود و چندی بعد مجموعه اشعارش را به نام «آیینه‌ها، چشم‌ها، دلها و جهان» به چاپ رساند.
او از اعضای کانون نویسندگان ایران نیز بود و در فعالیتهای این کانون شرکت داشت.
از جمله فعالیتهای شاخص او شرکت در شب های شعر گوته موسوم به ده شب بود.
شب‌های شعر گوته رویداد مهم فرهنگی در تهران بود که از تاریخ ۱۸ تا ۲۷ مهر ۱۳۵۶ برگزار شد. در این مراسم کانون نویسندگان ایران با همکاری انجمن روابط فرهنگی ایران و آلمان، انستیتو گوته، به مدت ده شب مراسم شعرخوانی و سخنرانی در باغ انجمن فرهنگی روابط ایران-آلمان برگزار کردند. در این ده شب که به «شب‌های شعر گوته» معروف شد، بیش از شصت نویسنده و شاعر با گرایش‌های مختلف ولی عمدتاً چپ، که یکی از آنها نیز محمد علی مهمید بود  علیه «فضای اختناق و سانسور حاکم» شعر خواندند و سخنرانی کردند.
گستره پیام این حرکت، به تدریج، از مرزهای کشور نیز برون شد و روشنفکرانِ بسیاری از جمله ژان پل سارتر، سیمون دو بووار، موریس کلاول، ژان مینگو، لویی آراگون و… در نامه‌ای پشتیبانی و ستایش خود را از این حرکت شاعران، نویسندگان و شرکت‌کنندگان در برنامه اعلام داشتند.
او پس از انقلاب نیز مدتی جزو رهبران حزب توده و مسئول تشکیلات دفتر تهران حزب بود.

رویداد دیگری که بار دیگر نام محمد علی مهمید را بر سر زبانها انداخت مربوط به واقعه اشغال سفارت آمریکا در تهران بود.

««بدنبال اشغال سفارت آمریکا در تهران و در روز ۱۵ آبان ۵۸ پنج نفر از اعضای هیات دبیران کانون نویسندگان ایران بنام های محمود اعتمادزاده (به آذین)، سیاوش کسرائی، امیرهوشنگ ابتهاج (سایه)، فریدون تنکابنی و محمدتقی برومند ،نامه ای به آیت‌الله خمینی مینویسند و پشتیبانی کامل خود را از این اقدام دانشجویان اعلام می‌دارند.
 نامه فوق طی یک روز (۱۶ آبان) به امضای ۱۴ نفر دیگر از اعضای کانون نویسندگان ایران به شرح زیر رسیده است:
مهدی اسفندیار فرد، هانیبال الخاص، علی امینی نجفی، محمود برآبادی، جاهد جهانشاهی، محمد خلیلی، جلال سرفراز، اسدالله عمادی، محمد قاضی، کامبوزیا گویا، غلامحسین متین، ناصر موذن، جمال میرصادقی، هوشنگ ناظمی (نیک‌آئین)، رحیم نامور

آقایان زیر نیز پشتیبانی خود را از تلگرام ۵ عضو سر‌شناس کانون نویسندگان ایران به امام خمینی اعلام داشته‌اند:
امیرحسین آریان‌پور، ناصر ایرانی، اصغر الهی، محمدرضا اصلانی، محمد پورهرمزان، ناصر پورقمی، جعفر جهانبخش، بهرام حبیبی، بهاالدین خرمشاهی، بهرام داوری، رکن‌الدین خسروی، محمد زهری، منوچهر شیبانی، احسان طبری، نازی عظیمی، محمدرضا فشاهی، کامران فانی، بهزاد فراهانی، جعفر کوش‌آبادی، پرویز مسجدی، محمدعلی مهمید، کیومرث منشی‌زاده، نصرت‌الله نوحیان (نوح)، اسماعیل نوری علاء، شیخ مصطفی رهنما، کاظم هژیرآزادی، حسن اصغری، جلال علوی‌نیا، حسن غلامعلی‌پور، کامبیز صدیقی، عبدالله عسگری، فرهاد عابدینی، مجید دانش آراسته»»
در سال 1361 و یا 1362 محمدعلی مهمید در مصاحبه با روزنامه «مردم» ارگان حزب توده، انتقاداتی را به خط مشی و نظرات رهبران حزب مطرح نموده و با سیاستهای کادر رهبر ی حزب توده به مخالفت برخاست و بقول خودش از حزب کناره گرفت اما روزنامه مردم ارگان حزب از کلمه اخراج در توصیف جدایی او استفاده کرده است.
بدنبال تشدید تنش مابین حزب توده و نظام جمهوری اسلامی، که به برخورد و دستگیری رهبران کمیته مرکزی حزب و  انحلال آن انجامید، کلیه فعالیتهای این حزب به حال تعلیق در آمد و در چنین شرایطی او در سال ۶۲ تصمیم به خروج از کشور از طریق مرز عراق میگیرد که توسط نیروهای عراقی دستگیر و مدتی را به اتهام جاسوسی برای ایران در یکی از اردوگاههای اسرای ایرانی کشور عراق با وضعیت اسفباری زندانی میگردد.

 او موفق شده بود با دوستان خود در سازمان ملل از طریق مکاتبه تماس بگیرد.
یکی از دوستانش که صمیمیتی با دیکتاتور عراق، صدام حسین، داشته از صدام خواسته بود که اجازه دهد او از کشور عراق خارج شود.
 صدام حسین به احترام دوستش و‌ برای رهایی از فشارهای سیاسی بین المللی و احزاب چپ اروپا اجازه آزادی محمد علی مهمید را صادر میکند.
 از او می‌خواهند که در عراق امکانات کافی زندگی و مدیریت یک فرستنده رادیوئی را در اختیارش قرار دهند تا برعلیه جمهوری اسلامی تبلیغ نماید. مهمید جواب داده بود درست است که من با جمهوری اسلامی مخالف هستم اما با شما هم که فرزندان ما را می کشید مخالفم، شرف من اجازه نمی دهد برعلیه کشورم  و زاد و  بومم تبلیغ نمایم، شما تنها یک بلیط هواپیما به مقصد لندن به من بدهید و پولش را در فرودگاه لندن از من بگیرید.
بدستور صدام  یکدست لباس و یک فقره بلیط هواپیما به مقصد لندن در اختیارش می گذارند و او را راهی لندن می کنند.

محمد علی مهمید در کنار فعالیت سیاسی، نویسنده و شاعر و پژوهشگری چیره دست بود و با تسلطی که به زبان و ادبیات فارسی و چندین زبان خارجی داشت آثار زیادی نیز قلمی نموده است که عبارتند از:

-آسیا و استیلای باختر (ترجمه)
-تالیران (ترجمه)
 -مثنوی زندگی
-تاریخ دیپلماسی ایران
 -لیتل بوی
-جابلقا
 -پویه در پس توفان
 -گذرگاه زمان با آدم‌ها و اندیشه‌ها
-پیامی از قرنطینه
 -آیینه‌ها، چشم‌ها، دلها و جهان
- در وطن
 -مرد مشکوک
-سرباز جانباز وطن
 -برگردان مجموعه اشعار نبی خزری
-آرمانگرایی در شعر پارسی

چراغ عمر شاعر و ادیب و نویسنده و اندیشمند انقلابی و پرتلاش و فرزند شهیر  هشترود در نهایت در سال ۱۳۷۶ هجری شمسی بدور از خاک وطن که به آن عشق می ورزید در انگلستان خاموش شد و به دیار باقی شتافت.

یادش گرامینوع مطلب : آرشیو مطالب منتخب گروه تلگرامی سهند آباد، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 12 اردیبهشت 1399 10:48 ب.ظ
با عرض سلام و تشكر فراوان
بنده مدتى بود كه علاقمندبودم اطلاعاتى از آقاى محمدعلى مهمید
بدست بیاورم.
بنده یكى از كسانى هستم كه در سال ١٣٥٦پاى سخنرانى ایشان در دانشگاه صنعتى آریامهر(شریف فعلى) نشسته بودم. یادشان گرامى.
ازشما سپاسگزارم كه اطلاعاتى از ایشان را به اشتراك گذاشته اید. موفق باشید.
جمعه 12 اردیبهشت 1399 10:47 ب.ظ
با عرض سلام و تشكر فراوان
بنده مدتى بود كه علاقمندبودم اطلاعاتى از آقاى محمدعلى مهمید
بدست بیاورم.
بنده یكى از كسانى هستم كه در سال ١٣٥٦پاى سخنرانى ایشان در دانشگاه صنعتى آریامهر(شریف فعلى) نشسته بودم. یادشان گرامى.
ازشما سپاسگزارم كه اطلاعاتى از ایشان را به اشتراك گذاشته اید. موفق باشید.
پرویز فضلی
ممنون از حسن توجه و علاقه ی شما اگر مایل باشید دوستانی هستند که بیشتر در این زمینه شما را راهنمایی کنند .
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات