روستای قره کلک
این وب سایت دربردارنده نظرات مطالب پیرامون روستای قره کلک و منطقه ی سهند است
درباره وب سایت


این وب سایت برای معرفی بیشتر روستای قره کلک در فضای مجازی ایجاد شده و تلاش دارد تا با بهره گیری از این فضا پتانسیل ها و ظرفیت های این روستا را برای خوانندگان معرفی کرده و ابزاری باشد برای منعکس کردن مشکلات قره کلک و روستاهای اطراف. شما میتوانید نظرات و پیشتهادات خود را برای ما بفرستید از طریق ایمیل یا شماره تلفن 09360431509

مدیر وب سایت : پرویز فضلی
مطالب اخیر
Make your flash banner free online
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما وب سایت روستای قره کلک در انعکاس مشکلات روستا و معرفی آن در این چند سال موفق بوده است؟مکتب خانه های قدیم پایه و اساس مدارس امروزی هستند   و تا دو سه نسل پیش تنها کانون آموزش خواندن و نوشتن بودند ، از این رو مجموعه‌ای از حال و هوای جامعه و آداب و سنت‌های اجدادی ما در آن متبلور است.نویسنده : جواد بلالیمکتب خانه های قدیم پایه و اساس مدارس امروزی هستند   و تا دو سه نسل پیش تنها کانون آموزش خواندن و نوشتن بودند ، از این رو مجموعه‌ای از حال و هوای جامعه و آداب و سنت‌های اجدادی ما در آن متبلور است.
مکتب‌خانه در ازمنه‌ای نه چندان دور، در ولایات و قصبات و حتی آبادی های دورافتاده دایر بود .مکتب‌خانه در هر مکانی می‌توانست تشکیل شود ، ‌در گوشه مسجد ، در خانه کدخدا  یا در خانه معلم مکتب و ...
 معلم مکتب را «ملا » یا «میرزا» می‌گفتند. او علاوه بر کار تدریس، امور تحریری  روستا از قبیل تنظیم قباله زمین ،  اجاره‌نامه ، صلح نامه و جاری نمودن صیغه  عقد ازدواج و طلاق و نوشتن قباله ازدواج و یا خواندن صیغه برادری و خواهری و مکاتبات دیوانی از کارهای او بشمار می‌رفت.
از تاریخ تشکیل مکتب خانه در ایده لو اطلاعات روشنی در دست نیست  ولی اینطور به نظر می آید که این روستا از قدیم کانون آموزش و فرهنگ بوده است و این موضوع را میتوان از تعدد روحانیون و تذکره نویسان قدیم حدس زد.
مطابق نقل و قول های بزرگان روستا در طی صد سال اخیر افرادی به تشکیل مکتب خانه در ایده لو اقدام نموده و وظیفه آموزش خواندن و نوشتن به طلاب را بر عهده گرفته بودند.
در این مکتب خانه ها نیز مطابق روال مرسوم سراسر  قلمرو کشور آموزش به محصلین از طریق آموزش روخوانی قرآن و  کتاب گلستان سعدی و شاهنامه و ...... ... تدریس می گردید . این کلاس ها نقش عمده ای در آموزش سواد تا قبل از دهه ۴۰ در ایده لو ایفا میکردند که بعدا با تاسیس مدارس جدید این نقش از بین رفت .
از معروفترین مکتب‌داران ایده لو خلیفه لو در یکصد سال اخیر می توان از چند نفر نام برد:

۱-مشهدی نعمت الله حضرتی
 ۲- میرزا اسلام قاسمی
۳- میرزا احمد درگاهی  
۴-ملا محمود محمد پور
۵-ملا غفار امانی
۶-اکبر قاسمی
۷-حاج اژدر شهبازی
۸-ملا مقصود عالمی
۹- رستم‌ شیر محمدی
۱۰-غضنفر رزمی

تاسیس مدارس روستایی

مهر ماه سال ۱۳۴۴ روزی بزرگ و  فراموش نشدنی در تاریخ روستای ایده لو خلیفه  است و در این سال نخستین قدمها جهت تاسیس مدرسه در اید ه لو برداشته شد .
تاسیس مدارس نوین در ایده لو با یک سلسله  تغییرات اقتصادی و اجتماعی پیوند خورده است که در دورهٔ محمد رضا شاه پهلوی و با یاری نخست وزیران وقت علی امینی، اسدالله علم ، حسنعلی منصور و امیرعباس هویدا در ایران به تحقق پیوست.
 انقلاب سفید در مرحلهٔ نخست، پیشنهادی شامل شش اصل بود که محمدرضا شاه در کنگرهٔ ملی کشاورزان در تهران و در تاریخ ۲۱ دی ماه۱۳۴۱ خورشیدی خبر اصلاحات و همه‌پرسی را برای پذیرش یا ردّ آن به کشاورزان و عموم مردم ارائه داد. پس از آن و در تاریخ ۶ بهمن ۱۳۴۱ عموم مردم نیز در یک همه‌ پرسی سراسری به اصلاحات رای  مثبت دادند. شاه این اصلاحات را انقلاب سفید نامید.
صول ششگانه انقلاب سفید که بعد سیزده اصل دیگر به آن اضافه گردید عبارتند از :
 1- الغاء رژیم ارباب و رعیتی با  تصویب اصلاحات ارضی ایران
2- تصویب لایحه قانونی ملی کردن جنگل ها در سراسر  کشور
 3- تصویب لایحه قانونی فروش سهام کارخانجات دولتی بعنوان پشتوانه اصلاحات  ارضی
 4- تصویب لایحه قانونی سهیم کردن کارگران در منافع کارگاههای تولیدی و صنعتی
 5- لایحه اصلاحی قانون انتخابات 6- لایحه ایجاد سپاه دانش
سیزده اصل بعدی عبارتند از :
 7- سپاه بهداشت8- سپاه ترویج و آبادانی 9- خانه‌های انصاف در روستاها10- ملی کردن تمام منابع آبهای زیرزمینی کشور11- نوسازی شهرها و روستاها12- انقلاب اداری و آموزشی13- فروش سهام واحدهای بزرگ صنعتی به کارگران 14- مبارزه با تورم و گران فروشی 15- آموزش رایگان و اجباری در هشت سال اول تحصیل16- تغذیه رایگان برای کودکان خردسال در مدارس17- تعمیم بیمه‌های اجتماعی به همۀ ایرانیان18- مبارزه بامعاملات سوداگرانۀ اراضی و اموال غیرمنقول19- مبارزه با فساد.
یکی از اصول پیشنهادی که در انقلاب سفید محمد رضا شاه پهلوی ارائه گردیده بود مربوط به  اصل ششم آن یعنی ایجاد سپاه دانش بود.
به تبعیت از این اصل تاسیس مدارس به سبک نوین در روستا ها نیز جزو اهداف اصلی دولت قرار گرفت و جوانان تحصیلکرده که به خدمت سربازی فراخوانده شده بودند با طی یک دوره آموزشی بعنوان سرباز معلم به روستاها اعزام می‌شدند.
مدرسه به سبک جدید  در ایده لو
در مهرماه سال ۴۴ اولین گروه از این معلمین به روستای ایده لو وارد شدند تا امر آموزش روستاییان را بر عهده بگیرند.
ابتدا با توجه به نبود زیر ساخت های لازم تشکیل کلاس ها در مسجد یوخاری باش با فراخوان از همه کودکان و  نوجوان های پسر سنین شش الی پانزده  سال روستا فراهم گردید اما بعد از مدتی بدلیل نیاز خانواده ها به فعالیت بیشتر نوجوانان در امور مرتبط با کشاورزی و دامداری و با مخالفت برخی خانواده ها ، آنها کلاس درس را ترک کردند .
 در این سال دو برادر با  نام فامیلی  «حامدیان» که هر دو ترک زبان  بودند با ماموریت سپاه دانش وارد روستا شده  و متولی امور آموزش روستای ایده لوی خلیفه لو شدند .
 محل اقامت معلمین فوق خانه مرحوم  آقای حاج اژدر طهماسبی بود که در آن مقطع زمانی صاحب منصب کدخدای رسمی روستا  بود .بعد از گذشت دو ماه از همین سال تحصیلی و محل تشکیل کلاس از مسجد یوخاری باش به دلایل مختلف از جمله محل عبادت عمومی افراد روستا ، سردی هوا  ، عدم امکان استقرار میز و صندلی به خانه  مرحوم آقای نوروزعلی نقدی که در مجاورت امروزی  خانه حاج بهرام رضایی بود نقل مکان کرد .  
در سال تحصیلی۴۶ -۱۳۴۵ تشکیل کلاس ابتدا در آشاقا مسجد برقرار و سپس بعد از مدتی به خانه مرحوم علی میرزایی که در مجاورت محل  فعلی خانه آقای هادی حضرتی بود نقل مکان کرد . در این سال یک معلم با فامیلی «وکیلی»مامور تشکیل کلاس ها گردید.سبک و سیاق نامبرده در اداره مدرسه شبیه نظامیان بود و کلاس های درس را بصورت یک محیط نظامی و خشن اداره میکرد.
در   سال تحصیلی ۴۷-۱۳۴۶  معلمی به روستا جهت آموزش دانش آموزان اعزام نگردید . در این سال با همت و تلاش اهالی، ساخت مدرسه با دو کلاس  شروع و تکمیل گردید  که در سال تحصیلی۴۸-۱۳۴۷ مدرسه جدید التاسیس با نام دبستان « دهقان » رسما کار خود را آغاز کرد مامور تشکیل کلاس ها فردی بنام «محمدی» بود که مدرسه را در دو کلاس که یک کلاس را دانش آموزان سال اول و دوم و کلاس دیگر را دانش آموزان کلاس سوم تشکیل می دادند برگزار میکرد .
در سال تحصیلی ۴۹-۱۳۴۸ دو نفر معلم بنام های آقایان «رنجبر » و «روحانی » جهت تشکیل کلاس ها در لباس سپاه دانش خدمت خود را در ایده لو شروع کردند .در این سال کلاس اول و دوم در یک کلاس و کلاس سوم و چهارم در کلاس دیگر مدرسه استقرار یافتند .سال تحصیلی فوق را می توان به نوعی تفکیک نوجوانان بزرگسال با کودکان قلمداد کرد .در این سال بزرگسالان به کلاس های شبانه و کودکان در کلاس های روزانه ثبت  نام کردند . دانش آموزان کلاس چهارم روزانه  عبارت از شش نفر بودند بنام های آقایان:
 اکبر صبری-حسنعلی طهماسبی- منصور فرجی -حیدر حضرتی -غلامرضا صبری -کاظم بلالی
در اواسط سال آقای اکبر صبری نیز از فهرست دانش آموزان روزانه جدا شد و دانش آموزان سال چهارم مرکب از ۵ نفر راهی سال پنجم شدند.اولین دوره دانش آموزان کلاس پنجم  مدرسه دهقان ایده لو متشکل از نفرات نامبرده در سال ۵۰-۱۳۴۹ و جهت امتحان نهایی به همراه مرحوم حاج اژدر طهماسبی به مدرسه « حافظ » آتش بیک اعزام شدند و پس از گذراندن امتحان و قبولی مدرک پنجم ابتدایی را اخذ کردند .این افراد در سال تحصیلی جدید  و بدلیل عدم وجود مدرسه راهنمایی جهت ادامه تحصیل راهی شهرهای مختلف شدند.....
مرحبا و صد درود بر شما جناب آقا جواد بلالی ،دست مریزاد

بسیار  عالی و جامع و کامل  نوشته اید و منتظر ادامه این تاریخچه  میمانیم .

درود بر جوانان سخت کوش و پرانگیزه و افتخار آفرین ما که نشان دادند  در مقابل اراده و تلاش و پشتکار  آدمی همه محالات شدنی و ممکن است .
این پنج نفر نام خود را جاودانی کردند و خوشبختانه آنان با ادامه تحصیلات خود و طی مدارج بالاتر نمونه و الگوی نسل بعد از خود گردیدند.
درود بر این جوانان موفق دیروز

 ۱-حیدر حضرتی لیسانس  فیزیک (دبیر)
۲-کاظم بلالی  مهندسی مکانیک دانشگاه شریف
۳-منصور فرجی ورود به ارتش
۴- حسنعلی طهماسبی ورود به ارتش
 ۵-غلامرضا صبری لیسانس حقوق و وکیل دادگستری .

جعفر اسدی


نگاهی به تاریخچه مدرسه روستای ایده لو خلیفه لو پس از انقلاب

نویسنده : مهدی رضایی
این تاریخچه مدرسه از  سال ۸۰ به بعد هست و بخش جالب تاریخچه مدرسه مربوط به سال های قبل از  انقلاب است که امیدوارم دوستانی که آن‌ زمان محصل بودند توضیحات لازم را بدهند.

اولین  مدرسه ایده لو با ساختمان خشتی بود که بنام مدرسه «دهقان» شناخته میشد و سپس این مدرسه نوسازی و تبدیل به دبستان و مدرسه راهنمایی شد که تا اوایل انقلاب فعال بود.
در سال ۵۷ و در کوران حوادث انقلاب همچون همه جای ایران این مدرسه  نیز دچار وقفه آموزشی گردید که در سال  اول پس از انقلاب و تا برقراری مجدد نظم و انضباط آموزشی در سیستم  آموزش روستایی منطقه حاج بهرام رضائی فرزند حاج بیوک خان که فردی باسواد بود وظیفه منظم نمودن امر آموزش را بعهده گرفت و مدتی بعنوان معلم در طرح پیکار با بی سوادی (نهضت سواد آموزی )فعالیت داشت .
بهرام خان رضایی قبل از انقلاب نیز به  تدریس به بزرگسالان مشغول بوده وکلاس آنها بعد از ظهر بعد از تعطیل شدن کلاس  دانش اموزان دایر می شد.
از جمله شاگردان ایشان در آن زمان مرحوم حاج عباس رضائی، اسماعیل شاه محمدی ، بهرام عالمی ،صمصام رضائی ، احدوحاتم مقدم مالک و ابراهیم صبری ، داداش صبری ،امامعلی و فرمانعلی و یوسف عالمی و.....تقریبا همه اهالی ایده لو ثبت نام کرده بودند.

فعالیت مدرسه ایده لو پس از سال ۸۰ شمسی

نخستین معلم رسمی بومی آموزش و پرورش که در روستا شروع بکار کرده است آقای حاج حسین رضایی فرزند حاج صادق است که خود متولد و ساکن روستا بود و این افتخاری است که نخستین معلم رسمی روستا خود فرزند ایده لو بود.

بعد مهاجرت حاج حسین رضائی مدرسه تحویل مدیر- آموزگار محمد رضائی فرزند حاج بهرام که آن موقع مشغول تدریس در روستای دلوحسن بعنوان سرباز معلم  بود گردید .
سال بعد با اتمام خدمت سربازی محمد رضائی سلمان پروین پور از اهالی «آلاقیه» بعنوان سرباز معلم مشغول تدریس در آموزشگاه شهید رضائی ایده لو شد و بعد از ایشان هم  آقای خلیلی از اهالی روستای« ساری قیه »مدرسه را تحویل گرفتند.
با پایان یافتن دوره خدمت خلیلی  بنده (مهدی رضائی) فرزند حاج بهرام از اهالی ایده لو ۲سال دوران خدمت سربازی را بعنوان مدیر اموزگار آموزشگاه شهید رضائی ایده لو افتخار معلمی روستای ایده لوی خلیفه لو را پیدا کردم که جزو بهترین دوران زندگیم است.
من آخرین معلم مدرسه بزرگ حسین و منصور رضائی که روزگاری مدرسه راهنمائی بود واز روستا های اطراف هم دانش آموز داشت بودم.
هم زمان با سال اول تدریس من در مدرسه شهید حسین و منصور رضائی طرح مقاوم سازی و بازسازی مدارس شروع شد ودولت تصمیم به احداث مدرسه جدید در حیاط مدرسه قدیمی گرفت با پیگیری من بعنوان  معلم وقت مدرسه و عنایت به اینکه مدرسه قدیمی دور از روستا قرار گرفته بود و  خطرات زیادی دانش آموزان و معلمین را تهدید میکرد و اکثر معلمان روستا که سرباز معلم بودن جرات و امکانات مناسب برای سکونت در مدرسه دور از روستا را نداشتدن اداره با احداث مدرسه جدید در داخل روستا به شرط اهدا زمین موافقت کرد.

در این راستا بازهم حاج بهرام خان رضایی پیشگام شد و با اقدام ارزشمند وقف یک قطعه زمین در داخل روستا و با حضور برادرش حاج فیروز رضائی که خود فرزند همین روستا  بود در راس اداره کل آموزش وپرورش استان وپیگیری های مدیر -آموزگار وقت ، ساختمان جدید  مدرسه  در تابستان سال  ۸۶ در کمترین زمان ممکن در محل کنونی احداث و تجهیز شد به طوری که پاییز ۸۶ دانش آموزان در مدرسه جدید (آموزشگاه شهید رضائی )مشغول تحصیل شدند.

براین اساس آخرین معلم مدرسه در ساختمان  قدیمی (مدرسه ابتدائی و راهنمائی شهید حسین و منصور رضائی  )درسال تحصیلی ۸۶-۸۵
و اولین معلم مدرسه جدید(آموزشگاه شهید رضائی )در۸۷ -۸۶ بنده (مهدی رضائی) بودم.
با پایان خدمت سرباز- معلمی من   آموزشگاه شهید رضائی تحویل آقای اکبر جعفری از اهالی «باش خلج» شد و بعد از  آقای جعفری هم  به ترتیب آقایان رنجبر _فرساد_رضاجعفری که هر سه از اهالی  اطراف تبریز بودند تدریس در ایده لو را تجربه کردندو  یک مدت هم یکی از اهالی« آلاقیه» به نام برزگر مشغول شد که بعلت بیماری و.... ادامه خدمت ممکن نشد و در نیمه سال تحصیلی آقای باقر رزاقی فرزند محمد رزاقی  از اقوام ساکن روستای «یله قارشو» جایگزین ایشان شد.
هم اکنون هم مدت  دوسال است که  برادر ایشان قاسم رزاقی مشغول تدریس در آموزشگاه شهید رضائی روستای ایده لوی خلیفه لو می باشند.
د.
ملاحظه میکنید که معلمین بعد از حاج حسین رضایی همگی سرباز معلم بودند و افتخاری است که دو نفر از این سرباز- معلم ها یعنی بنده (مهدی) و محمد رضایی فرزندان بهرام خان رضایی خود روستازاده و بومی بودیم.نوع مطلب : آرشیو مطالب منتخب گروه تلگرامی سهند آباد، مطالب روستا های اطراف، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic